Причини виникнення:
Жіночі статеві гормони знижують тонус матки та впливають на багато органів і систем людини, що мають гладком'язові клітини. Стінки вен також містять клітини гладких м'язів. Відповідно, при зміні гормонального фону жінки вена починає потихеньку розтягуватися і збільшуватися в діаметрі.
Другий суттєвий момент - збільшення в розмірах самої матки при зростанні майбутнього малюка. На певному етапі збільшена в розмірах матка починає механічно пережимати нижню порожнисту вену (основна вена, яка приймає кров від вен ніг), відповідно - посилюються застійні явища в ногах і зростає ризик варикозу.
Для профілактики варикозу при вагітності фахівці Медичного центру Життя рекомендують:
- Намагайтеся уникати тривалого перебування сидячи або стоячи. Статичні навантаження провокують застійні явища в ногах і можуть послужити додатковим поштовхом для розвитку варикозу. Навпаки, динамічні навантаження - ходьба, плавання, велосипед - позитивно позначаються на венозному кровотоці. Якщо ваша робота пов'язана з тривалим перебуванням в позиції сидячи, то якомога частіше виконуйте перекочувальні руху з п'ятки на носок або ходіть хоча б раз в 15-20 хвилин.
- Уникайте теплових впливів (сауна, баня, гаряча ванна), адже теплові впливи провокують розширення венозної стінки і підсилюють венозний застій в нижніх кінцівках. Контрастний душ (чергування теплої і холодної води) на область гомілки призводить до зворотного явища, а саме до скорочення венозної стінки і зменшення венозного застою.
- Уникайте носіння взуття на великому каблуці (вище 4 см) або носіння м'якого взуття без підборів (мокасини, чешки, шльопанці).
- Сидячи за столом, не закидайте ногу на ногу, бо в такий спосіб ви механічно перешкоджаєте венозному відтоку (передавлюючи підколінну, малу підшкірну вени).
- Їжте більше рослинної їжі, багатої на клітковину, менше тваринних білків, а також гострого смаженого і солоного. Здорове харчування позитивно позначається на моториці кишечника і зменшує внутрішньочеревний тиск, що також має значення для розвитку варикозної хвороби нижніх кінцівок.
- Слідкуйте за вагою. Надлишкова маса тіла є причиною багатьох захворювань, в т. ч. викликає порушення венозної гемодинаміки.
- Також всім вагітним дівчатам, починаючи з 2 триместру вагітності, спеціалісти МЦ Життя рекомендують навіть при відсутності змін в венах, носити компресійний трикотаж 1 класу компресії. Він не тільки захищає ноги від варикозу, але і допомагає впоратися з набряками, вагою, втомою ніг, з якими стикається практично кожна вагітна жінка.
- Вени відчувають певне розвантаження при сні майбутньої мами на лівому боці. Також періодично бажано приймати позу «кішки» (ставати на карачки, трохи вигнувши спину). Обидві пози зменшують тиск на нижню порожнисту вену збільшеною маткою.
При перших симптомах захворювання - зверніться до лікаря. Як відомо, найкраще лікування - це профілактика, і краще «зловити» захворювання на самому початку його розвитку, ніж боротися з наслідками. Також не варто самостійно починати прийом таблеток або наносити медичні креми й мазі, так як на певних термінах вони можуть не тільки допомогти, але й нашкодити.
Запис на професійну консультацію за телефоном: 067 676 0 379.
Детальніше про Медичний центр «Життя» на сайті: http://medcentrjyttia.com.ua